Monopod mu Tripod mu Kullanmalıyım?

Monopod mu Tripod mu Kullanmalıyım?

monopodortripod

Kimi zaman genellikle ağır olan tripodlarımızı yanımızda gezilere götürmeye üşeniyoruz. Böyle durumlarda “Acaba yanıma monopod mu alsam?” soruları aklımızda dolaşıyor. Gezinin uzunluğu ve rotasına bağlı olarak böyle düşünmeniz gerçekten çok mantıklı. Fakat unutmamak gerekir ki, özellikle hava kararmaya başladıktan itibaren net fotoğraf çekebilmenin tek yolu fotoğraf makinemizi stabil tutabilmemizden geçmektedir.

Monopod alırken, aynı tripod alırken ki gibi, ağırlığına, uzunluğuna ve stabilitiye dikkat edilmesi gerekiyor. Bütçeniz el veriyorsa kesinlikle karbon fiber olan versiyonları öneriyorum. Hem stabilite hemde hafiflik bu ürünlerde maksimum seviyede oluyor. Monopodlar satılırken genellikle kafasız satılıyor. Bu ürünleri kafasız şekilde de kullanabilirsiniz fakat ball head ile en iyi performansı alabilirsiniz. Monopod seçerken, mutlaka ekipmanınızın ağırlığıyla monopodun taşıdığı maksimum ağırlığı karşılaştırın.

Öncelikle monopod alıp, tripodun yaptığı bütün işleri yapmasını beklememiz gerekiyor. Monopodla karanlık ortamlarda uzun pozlaması yapılması gereken yerlerde istediğiniz sonuçları alamazsınız. Monopodun kullanım alanları genellikle zoom lensi kullanılan alanlarda; spor fotoğrafları, vahşi yaşam fotoğrafları ve makro fotoğraflarında kullanılabilir

Monopod’ Nasıl Tutulmalı:

Monopod mu Tripod mu Kullanmalıyım

Monopod’un artı ve eksileri;

Artıları:

  • Taşınabilirlik, ağırlık
  • Telefoto lensler için stabilitenin arttırılması
  • Günümüzde en çok çekilen fotoğraf türü “Selfie” özçekime uygun olması
  • Makinemizi ve flaşımızı üstüne takarak, rahatlıkla yukarı kaldırabiliyor olmamız
  • Kurulumu çok rahat ve kolay olması

Eksileri:

  • Çok karanlık yerler için uygun değil.
  • Monopodla maksimum stabiliteyi sağlamak için biraz denemeler yapmanız gerekiyor.

11

Sonuç:

Monopod çantanızın bir kenarında bulunabilir ama kesinlikle alınacak bir ekipman değil. Ekstra stabilite sağladığı konusunda kesinlikle hem fikiriz fakat asla bir tripodun yerini almayacaktır.

Kendi fotoğraf tarzınıza göre monopod alıp almamanıza sizin karar vermeniz gerekiyor.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Mert Gundogdu | Agustos 2014