Philips Yeni Ürünlerini Tanıttığı 2024 Lansmanını Gerçekleştirdi!

Philips’in yeni teknolojilerini ve yeni ürünlerini tanıttığı 2024 Lansmanı Barcelona’da gerçekleştirildi!


Lansman Vlog’u için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


Etkinliğin Barcelona’da yapılma sebebi bazılarınızın da bildiği gibi, markanın Barcelona takımına sponsor oluşundan kaynaklanıyor. Hatta etkinlik alanına gerçek bir Şampiyonlar Ligi Kupası da getirmişlerdi. Lansmanda genel olarak ürün ailelerine bakınca tabii ki öncelik televizyon olmak üzere, kulaklıklar, şarj aletleri ve Bluetooth hoparlörler tarafında yeni ürünler tanıtıldı.

Bu sene TP Vision, Ambilight’ın 20. yılını kutluyor. Bunu duyduğum zaman cidden çok şaşırdım çünkü Ambilight özellikle son 5 senelik dönemde çok farklı bir noktaya ulaştı ve bilinirlik konusunda da çok ilerlerdi. Hatta Philips’in bizlere aktardığı bilgiye göre her 10 kullanıcıdan 8’i Ambilight’sız bir televizyon almıyormuş ki bu marka için muhteşem bir oran. Aynı şekilde durum benim için de geçerli. Şu anda Ambilight’sız bir TV düşünemiyorum. 🙂

Philips 20. yılın şerefine lansmanda Ambilight Plus teknolojisini tanıttı. Bu teknolojide, klasik Ambilightlara göre 4 kat daha fazla led ışık bulunuyor ve böylelikle daha gerçekçi ve tutarlı bir Ambilight deneyimi sağlanıyor. Standart Ambilight 4 versiyonu ile kıyaslandığı zaman zaten farkı çok rahat anlıyoruz. Normalde tek tek led’lerin olduğu şeritler yerine dörtlü bloklar halinde led dizilimleri tercih edilmiş ve bu led’lerin hepsi farklı bölgelere doğru konumlandırılmış. Ambilight Plus özellikle hareketli sahnelerde farkını ortaya koyuyor, oyun oynarken veya futbol maçında yakın çekim temponun yükseldiği noktalarda gerçekten farklı bir deneyim sunuyor. Şu anda sadece 959 modelinde bizlere sunulan bu teknoloji, muhtemelen ilerleyen yıllarda diğer serilerde de karşımıza çıkacaktır diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim lansmanda tanıtılan Televizyonlara;

The Xtra 9009

Mini led panele sahip bir televizyon, led ile oled arasında konumlanan bir performansı ve teknolojisi var. Yenilenmiş P5 işleme motoru, 144 Hz VRR, otomatik oyun modu ve ultra düşük gecikme modu ile geliyor.

The One 8909

P5 işleme motoru ve led panel bulunuyor. Ambilight teknolojisinin yanında Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği, 120 Hz yenileme hızı ve Titan işletim sistemi ile geliyor.

OLED 809

P5 AI işlemci, 144 Hz VRR, üç taraflı Ambilight teknolojisi, Google TV, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 teknolojisi ile geliyor.

OLED+ 909

P5 AI işlemci, 144 Hz VRR, dört taraflı Ambilight teknolojisi, Bowers & Wilkins ses sistemi, Google TV, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 teknolojisi ile geliyor. Ayrıca yeni ayak tasarımı ve daha ince soundbar ile bizlere sunulmuş. Soundbar bölümünde 6 adet 30×50 mm’lik ve 3 adet 19 mm’lik Tweeter’lar, televizyonun arkasında ise 75 mm’lik Woofer bulunuyor.

OLED+ 959

Bu çok özel bir seri olacak o yüzden Türkiye’de görebilecek miyiz bilmiyorum ancak bu model özel standı ile geliyor. P5 AI işlemci, 144 Hz VRR, Ambilight Plus teknolojisi, Bowers & Wilkins ses sistemi (toplamda 12 farklı hoparlör mevcut), Google TV, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 teknolojisi ile geliyor.

Titan OS

Etkinliğin önemli duyurularından biri de firmanın kendi geliştirdiği Titan OS işletim sistemi oldu. Titan OS, Linux tabanlı bir işletim sistemi. İlk etapta The One serisi televizyonlar Titan OS işletim sistemi ile gelecek ve 2024 itibariyle bu geçiş hızlıca başlayacak. OLED serileri ise şimdilik Google TV ile yoluna devam ediyor. Titan OS işletim sistemine sahip Televizyonları çok detaylı inceleme fırsatımız olmasa da arayüzü genel olarak Netflix’e benziyordu ve bence kolay bir kullanımı vardı. Philips’in böyle bir adım atmasının sebebi ise Google’ın ve Android’in dayatmalarından kurtulup kendi yazılımlarını istedikleri şekilde geliştirebilmek istemesi diyebiliriz.

Philips GO A6219 Kulaklık

Ayrıca etkinlikte Philips GO A6219 kulaklık modelinin prototipini de gördük. Bu kulaklığın kafa bandında solar panel bulunuyor. Paylaşılan verilere baktığımızda ise 1 saat güneşte kaldığınızda 3 saat, 1 saat ev içindeki yapay aydınlatmaya maruz kaldığınızda ise 1 saat pil ömrü sunduğu belirtilmiş. Bu sayede bu kulaklığın pilinin bitmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Kulaklığın ise toplamda 80 saat’lik bir pil ömrü bulunuyor. Kulaklık henüz prototip aşamasında olduğu için ses performansını deneme fırsatım olmadı. Bu kulaklığın tahmini olarak Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.