Pioneer HDJ 500 Kulaklık İncelemesi

Beni tanıyanlar bilirler, müzik dinlemeyi ve müziksiz bir ortama girdiğimde mutlaka ilk işim müziği açmak olur. Eğer çalan müziği de beğenmiyorsam ikinci iş olarak hemen müziğe müdahale ederim. Bu konuda genellikler arkadaşlarımla sıkıntı yaşıyorum ama artık bana alıştılar :).  Müzik hevesimin tavan yaptığı zamanlarda acaba bir turntable alıp acaba denesem mi derken,  2014’te sevdiğim dostum Deha Karayel‘in de vesilesiyle amiyane tabirle “gazlamasıyla” Pioneer We-Go Turntable  ve HDJ 500 Kulaklığını satın almıştım. Daha doğrusu We-Go alana bu kulaklık hediye idi ve böylelikle HDJ 500 Kulaklık sahibi olmuş oldum. Zaman akıp geçti, Pioneer We-Go’mu sattım ancak HDJ 500’u halen kullanıyorum. Şimdi sözü uzatmadan sizleri Pioneer HDJ 500 Kulaklık İncelemesi ile baş başa bırakıyorum.

Kutu İçeriği:

  • Pioneer HDJ 500
  • 1.2 metre boyunda Kablo
  • 3 metre boyutunda Sarmal Kablo
  • 3.5 Jack Adaptör

Tasarım & Ergonomi:

Pioneer HDJ 500’ün genel yapısı ve malzeme kalitesi gayet başarılı. Magnezyum ve sert plastikten malzemeden üretilmiş. Bu sayede gerçekten çok sağlam bir dış yapıya sahip. Tasarım olarak çok güzel detayları bulunuyor. Kulaklığın üstünde ve sağ ve sol kulaklıkta bulunan kabartmalı Pioneer logoları özellikle kırmızı kulaklıkta gerçekten çok şık duruyor.

Gel gelelim aynı sağlamlık ve güzel yorumlarımı kulak pedleri için söyleyemeyeceğim. Bu ürünü 3 seneden beri kullanıyorum ancak kulak üstü kulaklıklara alışık olmadığım için fazla kullanmadım. Fakat  inceleme yazıma başlamak için ürün elime aldığım zaman kulaklık pedlerinin parçalandığını gördüm ve çok üzüldüm. Bu kadar az kullanımla bu hala gelmesine anlam veremedim.

Benim kulaklarım biraz  büyük olduğu için bu tarz kulaklıklar taktığım zaman ister istemez kulaklıklar bir baskı oluşturuyor ve haliyle bu kulaklıkta baskı oluşturdu. Özellikle yaz aylarında kullandığım zaman terlemeye sebep oluyor ve kulaklarımı sıkıştırdığı için belli bir zamandan sonra kullanmak istemiyorum. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kulaklık gayet güzel bir şekilde oturuyor ama yalıtım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yine burada benim kulakların boyutundan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Bu kulaklık özellikle DJ’ler ve kendini DJ sanmak isteyenler için tasarlandığı için kulaklığın sağ kısmı aşağı ve yukarı olmak üzere 60 derece hareket edebiliyor. Böylelikle DJ’leri meşhur hareketi olan bi kulakta kulaklık varken diğer kulağınız açıkta kalabiliyor 🙂

Yukarıdaki fotoğrafta da gözüktüğü üzere kulaklığımızın kablosu çıkabiliyor ve yine yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz  R Harfinin hemen üstünde ve hemen paralelinde, kafanıza göre ayarlayabileceğiniz bölümler bulunuyor. Böylelikle kafanıza tam olarak oturtabiliyorsunuz.

HDJ 500’ün 5 Adet farklı rengi bulunuyor.

 

Benim aldığım zaman renk seçme şansım yoktu ama kırmızısı güzel ve parlak bir kırmızı olduğu için beğenmiştim. Ürüne taşınabilirlik açısından baktığımız zaman kutusundan herhangi bir kılıf çıkmıyor ve bu kulaklık ne yazık ki katlanmıyor. Bu tarz kulaklıklar katlanmayınca çantanızda çok fazla yer kaplıyor. Bu yüzden taşınabilirlik açısında pekte portatif değil ancak  HDJ 500’ün ağırlığı ise yaklaşık 195 gram yani gerçekten çok hafif.

HDJ-500’de herhangi bir dahili mikrofon bulunmuyor. Zaten bu ürünün kullanım amacına baktığımız zaman mikrofon olmaması da çok normal çünkü ürün günlük kullanımdan çok DJ’ler için tasarlanan bir kulaklık diyebiliriz.

Teknik Özellikler:

Sürücü Ünitesi: 40mm Kubbe Tipi
Frekans Yanıtı: 5 – 28,000 Hz
Empedans: 45 Ohm
Maksimum Giriş Gücü: 2.000 mW
Ses Çıkış Seviyesi: 105 dB/mW

Ses Kalitesi:

HDJ-500’un ses kalitesi gerçekten başarılı. 40mm çapına sahip sürücülere sahip. 40mm çapındaki sürücüler sayesinde low sesleri çok daha temiz ve derin şekilde alabiliyoruz. 5 ila 28.000 Hz’lık ses aralığını bizlere sorunsuz şekilde aktarabiliyor. Özellikle yüksek sesli müzik dinlerken bass, mid ve tizlerde herhangi bir kayıp yaşamadan ses alabiliyorsunuz. Bass konusunda ise tatmin edici bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Bu fiyat aralığında satın alabileceğiniz en iyi DJ Kulaklığı diyebilirim.

Sonuç:

HDJ 500, Kulak üstü kulaklık modelleri arasında, DJ olanlar ve DJ’liğe yeni başlayanlar için Pioneer’in fiyat performans kulaklığı diyebilirim. Bu kulaklık gerek değişebilen kablo boyu, gerekse öne ve arkaya 60 derece hareket edebilen sağ kulaklığıyla ve 40mm çapına sahip sürücüsüyle, tatmin edici ses performansını bizlere sağlıyor. Kulaklık için tek olumsuz noktam, biraz daha rahat ve kulağa daha iyi oturan bir kulakçık yapısı olacaktır. Gün içerisinde takıyım, telefonla görüşme yaparım, oyun oynarım gibi şeyler düşünüyorsanız, yazımda da bahsettiğim üzere üstünde bir mikrofon bulunmuyor. Bu yüzden bu tarz kullanımlar için ne yazık ki uygun değil.

 

Tüm yorum ve sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Beğendiyseniz mutlaka beğenmeyi unutmayın 🙂

Mert Gündoğdu – Temmuz 2017