Sennheiser PXC 550 Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Sennheiser Deneyim Merkezi’nden sizlere bahsetmiştim. Bu deneyim merkezinde tüm Sennheiser kulaklıkları test edebiliyorsunuz ve gerek Serkay Bey’den gerekse Çağrı Bey’den harika bir şekilde tüm ürünleri detaylarını öğrenebiliyorsunuz. Sennheiser Deneyim Merkezi’ni gezerken aklımda kalan bir model vardı. O da Sennheiser PXC 550 Bluetooth Kulaklığıydı. Bu yazımda sizlere  Sennheiser PXC 550 Bluetooth Kulaklığını inceleyeceğim.

Sennheiser PXC 550 Bluetooth Kulaklığı kısaca özetlemek gerekirse; kablosuz ve aktif gürültü engelleyicisi olan aynı zamanda bu özellikleri bizlere harika özellikleriyle ve kusursuz bir tasarım halinde sunulmuş bir seyahat kulaklığı diyebiliriz.

Sennheiser PXC 550 Kutu İçeriği:

 • 1 adet PXC 550 kulaklık
 • 1 adet 2.5mm – 3.5mm jack ses kablosu
 • 1 adet USB Şarj kablosu
 • 1 adet IF (Uçak) Adaptörü
 • 1 adet taşıma çantası

Tasarım & Ergonomi:

Sennheiser’in Seyahat serisine baktığımız zaman PXC550’nin üstüne bir kulaklık bulmanız pek mümkün değil. O yüzden bu ürün gerçekten sizlere premium bir deneyim yaşatıyor. Ürünün dokunduğunuz her noktasında kaliteyi hissediyorsunuz. PXC 550’nın üst bandına baktığımız zaman deri kaplı ve dikişsiz bir kaplama görüyoruz. Aşağı doğru indikçe ise metal Sennheiser logosu ve ürünün isminin yazdığı bölüme ulaşıyoruz.

Sennheiser PXC 550 Kulak Çevreleyen bir kulaklık olduğu için benim gibi büyük kulağı olanlar için harika bir tercih oluyor. Çünkü kulağınıza herhangi bir baskı olmuyor ve böylelikle uzun süreli kullanımlarda kulağımızda rahatsızlık yaratmıyor.

Kulaklığımız bir seyahat kulaklığı olduğu için Sennheiser bu kulaklığı katlanabilir bir tasarımla bizlere sunuyor. Böylelikle seyahat çantalarımızda minimum yer kaplayarak bizlere eşlik edebiliyor. Bu tarz kulaklıkların genel olarak sıkıntısı katlanamaması ve ağırlıktan dolayı insanlar tarafında taşınmak ve kullanmak istenmemesi olduğuna bakacak olursak bu gerçekten çok doğru bir tercih olmuş. Kulaklık hem yukarıdaki bölümünden hem de kulakçıklarından katlanabiliyor. Bununla beraber Sennheiser PXC 550’nin en çok hoşuma giden özelliği ise kulaklığın kulakçıklarını katladığınız zaman otomatik olarak kapanması ve kulakçıkları müzik dinleme pozisyonuna getirdiğiniz zaman tekrardan aktif hale gelmesi oldu.

Bu kulaklığı eleştireceğim tek noktası kesinlikle yanında verilen taşıma kabı diyebilirim. Bu kadar üst segment ürüne böyle ucuz gözüken bir taşıma çantaları vermeleri hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Daha öncesinde incelemiş olduğum Sennheiser Momentum 2.0  Kulaklığını hatırlayanlar bu kulaklığın içinden çıkan taşıma kabı ve ikinci bir taşıma çantası çıktığını biliyorlar. Bu ürün için kesinlikle Momentum’daki gibi kılıf ve çanta gerekiyordu. Aynı zamanda bu üründe yumuşak taşıma kılıfı da çıkmıyor. Bu yüzden siz de benim gibi aldığınız eşyaların kıymetini bilen ve zarar gelmemesini isteyen kişilerdenseniz yanınızda mutlaka bu çirkin çantayı taşımanız gerekiyor. Bakalım umarım buna bir çözüm bulacağım. 🙂

En çok hoşuma giden detaylardan biri ise kulaklığın kulakçıklarını yukarıdaki fotoğraftaki gibi katladığınız zaman otomatik olarak kapanması ve kulakçıkları müzik dinleme pozisyonuna getirdiğiniz zaman tekrardan aktif hale gelmesi oldu.

Sennheiser PXC 550 bu kadar özelliğine rağmen gerçekten çok hafif bir kulaklık yaklaşık olarak 227 gram. Yine bu hafifliği ile uzun kullanımlarda bizleri rahatsız etmiyor.

Gövde yapısı çok kaliteli ancak çok narin, o yüzden benim gibi ürününüzün üstündeki en ufak çizik bile sizi rahatsız ediyorsa, ekstra özen göstermenizi ve mutlaka kullanmadığınız zaman kılıfında taşımanızı öneririm.

Touchpad:

Sennheiser PXC 550’nin bence kendini diğer ürünlerden ayıran en büyük özelliği ise sağ kulaklığın dış tarafının dokunmatik bir panel oluşu. Dışardan bakıldığı zaman bu alanın dokunmatik bir alan ya da başka bir özelliği olduğunu anlamak imkansız. Bazen touch panel dışına dokunulabiliyor.Dokunma sırasında bazen çok kısa lagler yaşanabiliyor ama bu ufak hareketler sayesinde yaşadığınız deneyim çok keyifli diyebilirim. Belli bir süre sonra telefon ya da pc’den müziği kontrol etmek yerine direk olarak bu touch paneli kullanıyorsunuz.

Ancak tepki süresi biraz daha düşük olabilirdi. Tek tıklayıp müziği durduracağınıza kulaklığı kulağınızdan indirip karşınızdaki kişinin söylediklerini dinlemek daha mantıklı oluyor. Ancak sadece Gürültü Engelleme özelliğini kullanmak istediğiniz zamanlarda tek tuşla dokunup durdurmak daha mantıklı. Özellikle seyahat ederken telefonunuzu elinize almak istemediğiniz ya da çantanızdan çıkarmak istemediğiniz zamanlarda işe yarıyor.

Dokunarak ve parmak hareketleriyle yapabildiklerimiz ise şunlar:

 • Ses Yükseltme – Alçaltma
 • Şarkı değiştirme
 • Şarkıyı İleri / Geri sarma
 • Şarkıyı Durdurma / Başlatma
 • Mikrofon modunu aktif hale getirip – kapatmak

Aktif Gürültü Engelleme:

Sennheiser PXC 550

Sennheiser’in patentli gürültü engelleme sisteminin ismi Active NoiseGard olarak geçiyor. Bu sistem 2 farklı gürültü engelleyicinin kombinasyonundan oluşuyor ve toplamda 4 adet mikrofon bu iş için çalışıyor.

Sennheiser PXC 550 modelinde 2 farklı Gürültü Engelleme modu bulunuyor. Yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki kapalı modu, I ve II modu bulunuyor.

Birinci moda aldığınız zaman gürültü engelleyicinin seviyesini CapTune yazılımı üzerinden değiştirebiliyorsunuz.

İkinci modda ise Aktif Gürültü Engelleyici sistem maksimum seviyede çalışıyor.

Bu modu özellikle uçaktan denemek istiyordum ve şans eseri çıkan bir Ankara ziyaretinde iyice test edebildim. Açıkcası daha önce başka bir Gürültü Engelleyeci özelliği olan kulaklık sahibi olmadım ve test etmedim bu yüzden kıyaslama yapmayacağım. Orta ses seviyelerinde müzik dinlerken Gürültü Engelleyici açıksa dışarıdan en ufak bir ses duymuyorsunuz. Ben müzik dinlemiyim sadece Gürültü Engelleyiciyi kullanayım diyorsanız özellikle kanat üzerinde oturduğunuz zaman uçakta oluşan uğultuyu biliyorsunuzdur bu uğultu nerdeyse sıfıra iniyor ama sizlere mutlak bir sessizlik sağlamıyor ki sağlamaması hem kulağınız hem de beyininiz için çok daha iyi.

Sennheiser PXC 550

TalkThrough:

Sennheiser PXC 550’nin bir farklı özelliği de TalkThrough. Bu özellik sayesinde kulaklığınız kulağınızda olsa bile dışarıdaki konuşmaları mikrofon ile algılayıp, hoparlörden veriyor. Bu özelliği aktif hale getirmek için ise müzik dinlerken kulaklığın Touch Paneline 2 kere dokunduğunuz zaman aktif hale geliyor ama bu 2 kere dokunmayı biraz daha makinenin algılayabileceği gibi yapmamız gerekiyor. Yani şöyle örnek vereyim; Bilgisayarda herhangi bir dosyayı açmak için mouse imleçine iki kere tıklaması gibi yapılmamalı. Biraz daha yavaş şekilde, touch panelin bunu anlayabileceği gibi 2 kere dokunmak yeterli olacaktır. Bu özelliği kullanabilmek için parmağınızın o dokunuş hassasiyetine alışması gerekiyor.

Bağlanabilirlik:

Sennheiser PXC 550 modelinde bağlanabilirlik özellikler de en üstün seviyede. Bu ürün Bluetooth 4.2 ve NFC ile birlikte bizlere sunulmuş. Bluetooth 4.2 sayesinde daha önce bağlandığınız cihazlarınıza (2 adet) kulaklığı açar açmaz hemen bağlanıyor ve “Phone 1 Connected, Phone 2 Connected” diye kulağımıza fısıldıyor. Bağladığınız cihazın ne olduğu önemli değil burada tüm cihazlara Phone diyor. Bu kulaklık daha önce bağlandığı 9 adet kulaklığı hatırlayabiliyor. 9 farklı cihazdan sonra bir cihaz daha tanıtmak isterseniz en son bağlantı yaptığı cihazı unutup onun yerine yeni cihazı kaydediyor.

Bluetooth ile bağlarken kulaklığı açar açmaz Pairing moduna geçiyor. Bu modda telefonu kulaklığı görürken, laptopum görmüyordu. Bu tarz bir durum yaşarsanız, Kulaklığımızın üstünde bulunan  Müzik modları tuşuna 4 saniye bastıktan sonra kulaklığımızdan Pairing diye bir ses gelecek. Bu ses sonrasında kulaklığımızı eşleştirmek istediğiniz cihazlarla eşleştirebileceksiniz.

NFC özelliği ise akıllı cihazınızda eğer NFC özelliği var ise soldaki kulaklığa telefonunuzun NFC bölümünü dokundurmanızla beraber bağlantıyı otomatik olarak sağlıyor.

CapTune Uygulaması:

Artık her Bluetooth kulaklığın bir de kendisine ait yazılımı oluyor. Bu yazılım Sennheiser PXC 550 ile de uyumlu. Bu yazılım hem bir medya oynatıcı hem de kulaklığınızın ayarlarını değiştirebildiğiniz bir uygulama. IOS ya da Android cihazlarınıza indirebileceğiniz. Yazılımın Türkçe seçeneği bulunmuyor.

CapTune yazılımı sayesinde yapabildiklerimiz aşağıdaki gibi:

 • Kulaklık ayarlarını değiştirebilme
 • Ekolayzır ayarı yapabilme
 • Pil Seviyesini Görme
 • Gürültü Engelleme Özelliğinin Şiddetini Değiştirme
 • Ses Efektlerini değiştirme
 • Kulaklığı boynunuza indirdiğinizde otomatik şarkı durma özelliği*

 

*Kulaklığı boynunuza indirdiğinizde otomatik şarkı durma özelliğini açtığınız zaman, seyahat ettiğiniz koltukta kafanızı yasladığınız zaman müziği durduruyor. Burada hassasiyeti biraz daha iyi ayarlanabilirdi ya da bir sensörle desteklenebilirdi diye düşünüyorum.

 

Mikrofon ve Çağrı Yanıtlama:

Sennheiser PXC 550’te tam 3 adet mikrofon bulunuyor, bu mikrofonlar sayesinde bizim sesimizi en iyi şekilde karşı tarafa gönderirken, aynı zamanda bizlere de karşı tarafın sesini en iyi şekilde iletiyor. Yazımda bahsedeceğim CapTune uygulamasını akıllı telefonlarınıza indirdiğiniz zaman telefon konuşmalarımız sırasında ses kalitesini arttıran bir özellik olan “Çağrı İyileştirme” özelliğini görüyoruz. Bu özellik sayesinde telefonla görüştüğünüz kişinin sesini inceden bir yankılama efektiyle veriyor ve böylelikle sanki o kişiyle telefonla değilde sanki aynı oda da konuşuyormuş hissi yaratıyor ki bu da gerçekten daha önce yaşamadığım bi tecrübe oldu. Sennheiser bu teknolojiye de Voice Max ismini vermiş.

Şarj & Pil Ömrü:

Sennheiser PXC 550’nin en iddalı olduğu noktalardan biri ise kesinlikle pil ömrü diyebilirim. PXC 550 üst segment seyahat kulaklığı olduğu için bu konuda da bizleri üzmüyor. Bu ürün 3 saatlik tam şarj ile tam 30 saatlik müzik keyfini bizlere kesintisiz olarak sağlıyor. Tabii burada şöyle bir durumda var 30 saate kadar şarj ömrü, kulaklık kablo ile bağlanıldığında ve gürültü engelleme özelliği aktif olduğu zaman bu pil ömrünü bizlere sağlıyor. Bluetooth ile bağlantı sağlandığında ve gürültü engelleme özelliği aktif olduğu zaman şarj ömrü 20 saate düşüyor. Bu kulaklığı alıp Bluetooth olarak kullanmamak bence manasız. O yüzden şarj ömrüne aslında 20 saat demek daha doğru olur.

Yukarıdaki görselde de gözüktüğü üzere 3 farklı yolla şarj edebiliyoruz.

PXC 550 kutusunun içinden çıkan mikro-usb kablo sayesinde şarj edilebiliyor.

Ses Kalitesi:

Sennheiser PXC 550

Her kulaklık incelememde dediğim gibi bir audiophile olmadığımı tekrarlayarak bu kısma başlıyorum. Audiophile olmasa da kaliteli müzik dinlemeyi seviyorum. Genel olarak çok dengeli bir ses olduğunu söyleyebilirim. Çok uzun yıllardan beri kulak içi kulaklık kullandığım için genellikle kulaküstü kulaklıklarının ses seviyesi bana yeterli gelmiyor. PXC 550′ de 110DB ses seviyesine sahip olmasına rağmen telefonda müzik dinlerken özellikle beğendiğim şarkılarda elim mutlaka en az 2 tık daha açmak için tuşa gidiyor ancak ses seviyesinin maksimumda olduğunu görüyorum.

Kulaklığın basları gerçekten çok derin ve çok tok diyebilirim. Tizlerde aynı şekilde olması gerektiği gibi ancak orta-tizler biraz sert kalıyor diyebilirim. Ancak bunun kimseyi rahatsız edeceğini düşünmüyorum.

Ekolayzır ayarları ses konusunu gerçekten çok etkiliyor, bu konuda kulaklığınızı aldıktan sonra yukarıda bahsettiğim CapTune yazılımından mutlaka ince ayarınızı yapıp, ses efektlerinden size uygun olanı mutlaka seçin, hatta hazır presetler sizi tatmin etmiyor ise, Direktör modu ile kendi ayarlarınızı yapın.

Yukarıda bahsettiğim gürültü azaltma özelliği ile müzik dinlemek gerçekten çok keyifli ve farklı bir deneyim sunuyor.

Daha önce test ettiğim Sennheiser Momentum 2.0‘a göre ise kesinlikle çok daha net ve daha dolgun baslara sahip bir kulaklık olduğu için Momentum’un önüne geçiyor.

Ses Efektleri:

Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550’de aynı zamanda 3 adet farklı ses efekti bulunuyor. Bunlar;

 • Movie – Film izlerken bu modu
 • Club – Müzik dinlerken bu modu
 • Speech – Podcast ya da ses kitabı dinlerken ise bu modu kullanabilir ya da bütün efektleri kapatabilirsiniz.

Dahili Ses Limitleme

Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550, ani ve çok yüksek ses şiddeti artışlarını engelleyen dahili ses limitleyiciye sahiptir. Böylece cihazınızı görevlilerin anons için de kullandığı uçak eğlence sistemlerine bağladığınızda ani ve yüksek şiddete sahip seslerden korunacaksınız.

Sonuç:

Sennheiser PXC 550’yi özetlemek gerekirse, üst segment bir seyahat kulaklığı diyebiliriz. Kılıfı hariç, ürünü elinize aldığınız zaman sizlere baştan aşağı güzel bir deneyim yaşatıyor. Kulaklığın dokunduğunuz her noktasında kaliteyi hissedebiliyorsunuz. Özellikle kulaklık pedlerine ara ara dokunmak istiyorsunuz, o derece harika bir malzemesi var diyebilirim.

Sahip olduğu teknoloji harika; gerek dokunmatik alanı olsun, gerekse katlanınca otomatik kapanması olsun, gerekse de 30 Saatlik (20 saat) pil ömrü olsun bu ürünü gerçekten çok farklı kılıyor diyebiliriz.

Ürünün fiyatına gelecek olursak şuan için Sennheiser Türkiye tarafından 1.640 TL etiketi ile satışa sunuluyor.

https://sennheiser.com.tr/product/sennheiser-pxc-550-wireless-kulak-cevreleyen-seyahat-kulakligi

 

Bu ürün hakkında aklınıza takılan tüm sorular ve yorumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz.

 

Eğer incelemeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda beğenmeyi ve hatta paylaşmayı unutmayın! 🙂

Mert Gündoğdu – Ağustos 2017