Sony ZV-E10 İnceleme Vlog Kamerası

Sony, yeni kamerası ZV-E10 modeli ile vlog çekenlere hitap ediyor. Sony ZV-E10 özellikleri neler? Sony ZV-E10 Vlog performansı nasıl? Sony ZV-E10 alınır mı?


Ürün ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


Sony ZV-E10 Tasarım

1 inç kompakt fotoğraf makinelerine benzer gövdesi ile ufak ve taşınabilir bir yapısı var. Özellikle 16-50 mm lens ile alındığı zaman boyut ve ağırlık dengesi gayet iyi. Sony ZV-E10, bir önceki seriye göre değişebilir lense, kulaklık girişine ve USB-C girişine de sahip.

Sony ZV-E10 Teknik Özellikler

343 gram ağırlığa sahip olan ZV-E10, USB 3.2 ve UHS-I SD Kart teknolojilerini barındırıyor. Gövde üzerinde bulunan mikrofonu sayesinde sesleri yeterli ölçüde alabilen kamera, 3 inç boyutunda, hareket edebilen 1.44 milyon noktalı, dokunmatik bir ekrana ve gayet iyi bir çözünürlüğe sahip olsa da, dokunmatik özelliği, sadece odaklama noktalarını değiştirirken ve çekilen fotoğraflara bakarken kullanılabiliyor, maalesef ki menülerde gezinirken ekranın dokunmatik özelliği kullanılamıyor. Sony ZV-E10, 1.5 x APS-C CMOS Sensör ve Bionz X işlemci ile geliyor. Boyut olarak küçük olsa da kalbindeki sensör aslında Sony Alfa 6000 serilerinde kullanınılan sensör ile aynı.

Sony ZV-E10

Sony ZV-E10 Fotoğraf – Video – Ses Performansı

ZV-E10, 24 MP çözünürlüğe sahip bir lens ile geliyor, 100-32.000 ISO ve 1/4000 enstantane değerine sahip olan kamera, kontrast bazlı AF, yüz ve göz odaklama sistemine de sahip. Hem insanlar, hem de hayvanlar için kullanılabilen odaklama sistemi, ekrana dokunarak kullanılabiliyor. Ayrıca 425 PDAF noktası ve %84 sensör kapsamı kamerada mevcut. Bir diğer beğendiğim özellik ise arka planı bulanıklaştırma modu. Tek tuş ile ayar yapmakla uğraşmadan, kameramız ortam koşulları doğrultusunda ayarlamalar yaparak, bizlere bulanık arka planla video çekme olanağı sağlıyor. Bir diğer etkileyici özelliği olan gösterim modu, genellikle masa başında ürün anlatımı yapan insanların yaşadığı odaklama sorununa çözüm getiriyor. Bu modu aktif hale getirdiğiniz zaman, ön plana getirdiğiniz ürünler otomatik olarak odaklanacak ve bununla zaman kaybetmeyeceksiniz. ZV-E10, 4K çözünürlükte 24 fps ve 30 fps çekimlerde sensörün tamamını kullanarak çekim yapıp bunu 4K çözünürlüğe indiriyor, böylelikle daha keskin bir görüntü elde etmiş oluyoruz. 24 fps’te çekim yaparken görüntüde kırpma işlemi söz konusu olmasa da 30 fps görüntüde biraz kırpma işlemi gerçekleşiyor. Full HD çözünürlükte ise 120 fps’e kadar çekim yapılabiliyor, yani süper slow motion çekimler yapmak mümkün. Özellikle B-roll görüntüler için bence olmazsa olmaz, çok önemli bir özellik, burada da görüntüde çok az bir kırpma işlemi gerçekleşiyor ama göze batmıyor. Sosyal medya platformları için reels, shorts veya tiktok videoları çekenler için ZV-E10’da dikey video çekim özelliği de mevcut. Ses kısmında ise aynı ZV-E1’de olduğu gibi ZV-E10’da da 3 kapsüllü çok yönlü bir mikrofon var, özellikle vlog çekimlerinde ses performansı gayet başarılı. Kutu içerisinden çıkan Deadcat sayesinde rüzgarlı alanlarda ses kaydı alırken sorun yaşamıyorsunuz. Sony ZV-E10‘un, Sony A6100’den belki de en büyük farkı, Sony Sinema Picture renk profillerine sahip olması. 10 farklı seçenek var, böylelikle düşük kontrast‘ta çekim yapıp sonrasında görüntüye renk ayarı yapmak mümkün. Aynı zamanda Slog 2-3 ve HLG imkanları da bizlere sunulmuş.

Sony ZV-E10

Sony ZV-1 Ve Sony ZV-E10 Kıyaslaması

Sony ZV-E1 İle Benzerlikleri

  • Hareketli ekran
  • 4K 30p ve Full HD 120 FPS desteği
  • Canlı yayın desteği, ürün gösterim modu ve odak kontrol modu
  • 3 yönlü dahili mikrofon
  • Tasarım benzerliği

Sony ZV-E1 İle Farklılıkları

  • APS-C sensör vs 1 inç sensör
  • Düşük ışık ve alan derinliği
  • Değişebilir lens
  • 24 MP vs 20 MP 
  • Kulaklık girişi ve USB-C girişi

Sony ZV-E10 Pil Performansı

Tam dolu batarya ile 440 fotoğraf çekebilen kamera, 80 dakika video kaydına da imkan tanıyor. NP-fw50 pil Tip-C port üzerinden şarj oluyor ve şarj halindeyken kamera kullanılabiliyor.

Sony ZV-E10 Kutu İçeriği

Ürünün kendisi, Pil, AC Adaptör, Micro USB Kablo, Mikrofon için Deadcat ve omuz askısı kutu içeriği olarak bizleri karşılıyor.