Zhiyun Molus G60 & X100 Işık İncelemesi

Zhiyun Molus G60 & X100 Işıklar alınır mı? Zhiyun Molus G60 & X100 Işıkların özellikleri neler? Zhiyun Molus G60 & X100 Işıkların nasıl bir performansı var?


Ürün ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.

Zhiyun Molus G60 & X100 Işıklar’ı satın almak için buraya tıklayın.


Yıllardan beri gimballeriyle bildiğimiz zhiyun şimdi portatif ışıklarıyla piyasaya bomba gibi bir giriş yaptı. Bu iki ürün de beni boyutlarıyla ve performanslarıyla ciddi şekilde şaşırttı. Zhiyun ışıklar dünyanın en küçük LED ışığı. Zhiyun Molus serisi, G60 ve X100 Combo Pack olarak sunulmuş, biri 100 Watt diğeri ise 60 Watt gücünde.

Zhiyun Molus Serisi G60

Zhiyun G60, 300 gram ağırlığa sahip ve rubik kutusu boyutlarında oldukça ufak. Dynavort cooling sistemi ile gelen ışığın içerisinde bir adet fan mevcut, bu fan aracılığıyla cihazın içerisinde hava akışı sağlanıyor. Gövdesine geldiğimizde ise arkasında bir ekran bulunuyor, bu ekrandan ışığın gücünü, rengini ve sıcaklık değerini görebiliyoruz. 2700K – 6500K arasında renk sıcaklığı ayarlanabiliyor. Ekranın alt kısmında ise 2 adet çevirmeli tuş bulunuyor. Soldaki tuş yuvarlak, sağdaki tuş ise X şeklinde yapılmış. Soldaki tuş ışığın gücünü, sağdaki tuş ise renk sıcaklığını ayarlıyor. Ayrıca ışığın gücü %1 oranında ayarlanabiliyor. Bunların altında ise güç adaptörünün bağlanacağı giriş bulunuyor.

Zhiyun G60’ın sağ taraftında Type-C giriş mevcut, bu giriş üzerinden Powerbank veya güç kablosu bağlayarak kullanabilirsiniz. Üst tarafında ise turuncu bir tuş bulunuyor ve bu tuş aracılığıyla cihazı açıp kapatabilirsiniz. Sol alt tarafta bir vida mevcut, bu vidayı açtığınızda ışığı bir tripod’a veya ışık ayağına bağlayabileceğiniz bir L kol çıkıyor. Zhiyun G60’ın ön tarafına baktığımızda ise tabii ki led ışık kaynağımız bizleri karşılıyor. Kutu içerisinden bir adet minik ışık reflektörü, 19 cm çapında octobox, bal peteği, minik bir tripod, taşıma çantası, güç adaptörü, ışık yumuşatıcı bir başlık ve bowens adaptörü çıkıyor. Bowens adaptörünün kutudan çıkması önemli çünkü halihazırdaki bowens bayonetli ışık şekillendirme aksesuarlarınızı bu ışıkla beraber rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zhiyun Molus Serisi X100

Zhiyun X100, incecik bir tasarıma ve 385 gram ağırlığa sahip. Neredeyse kotun arka cebine atıp yanınızda gezdirebileceğiniz boyutta. Zhiyun X100’ün büyük bir fanı mevcut. Gövdesine geldiğimizse ise arka sağ tarafta bir ekran bulunuyor, ışık gücünü ve rengin sıcaklık değerini buradan görüntüleyebiliyoruz. Sol alt tarafta ise kırmızı bir tuş mevcut, bu tuşa basılı tutarak cihazı açıp kapatabiliyoruz. Yine sol tarafta 2 tane tekerlek tuşu bulunuyor. Biri ışığın gücünü, diğeri ise renk sıcaklığını değiştirmeye yarıyor. 2700K – 6500K arasında renk sıcaklığı ayarlanabiliyor. Zhiyun X100’ün alt tarafında 2 tane tripod deliği bizleri karşılıyor. İnce düşünülmüş bir detay çünkü cihazın pilini taktığınız zaman ağırlık merkezi değişiyor. Ayrıca pilli ve pilsiz kullanım için 2 farklı tripod deliği mevcut. Zhiyun X100’ün sağ alt tarafında elektrik güç bağlantısı ve Type-C girişi mevcut. Bu cihazı direkt güç kablosunu bağlayarak, Type-C kablo üzerinden powerbank yardımı ile ve kutunun içinden çıkan pil ile olmak üzere 3 farklı şekilde kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Zhiyun X100’ü Bluetooth üzerinden kontrol imkanı mevcut. Fan konusunda ise cihaz %30 güç seviyesinde 5 dakika açık kalınca, %60 güç seviyesinde ise 2 dakika açık kalınca fan çalışmaya başlıyor ancak fan sesi rahatsız edici değil. Hatta Godox SL60 modelinden daha sessiz olduğunu söyleyebiliriz. Zhiyun X100’ün 2600 mAh kapasiteye sahip çıkarılabilir bataryası mevcut. Şarjın tamamen dolması ise 2 saat 33 dakika sürüyor. Ayrıca bu pil 100 Watt PD hızlı şarjı da destekliyor. Type-C üzerinden bağlandığında 30 Watt güç veriyor. %100 oranında 30 dakika, %60 oranında ise 50 dakika kullanım sunuyor. Ayrıca bu pili powerbank olarak da kullanabilirsiniz. Kutu içerisinden güç kabloları, pil, ışık reflektörü, bowens adaptör ve taşıma çantası çıkıyor.

Zhiyun X100 Combo Pack Hangi Çekimler için Uygun?

Portre çekimler, reklam çekimleri, ürün çekimleri, kısa videolar ve röportajlar için ideal bir ürün.