Apple Watch Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

Apple Watch pil ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler neler? Apple Watch pil ömrü uzatma yöntemleri neler? Apple Watch pil ömrü uzatma yöntemleri.


Konu ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


Bu rehberde Apple Watch akıllı saatinizin pil ömrünü ikiye katlamak için yapmanız gereken ayarlardan bahsediyorum. Tabii ki bu ayarların artı ve eksileri olacak, yapılacak her değişiklik bazı özellikleri devre dışı bırakacak. Bu sebepten dolayı sadece size uygun olan özellikleri kapatarak ilerlemeniz doğru olacaktır.

 • Wi-Fi Bağlantısı

Telefonunuz ve saatiniz zaten kendi arasında bağlantıda ancak saatinize büyük bir güncelleme veya müzik indirmediğiniz sürece Wi-Fi bağlantısına sürekli ihtiyacınız olmayacak. Wi-Fi özelliğini kapatmak için aşağıdan yukarıya doğru kaydırıyoruz ve Wi-Fi simgesine dokunarak kapatıyoruz. İstediğiniz zaman Wi-Fi bağlantısını yine buradan aktif edebilirsiniz.

 • Ekran Yenileme Hızı

Ekran yenileme hızı normalde 60 Hz, yeni saatlerde ise bu hız 1 Hz’e kadar düşebiliyor, bu özelliği kullanarak pilden tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Erişilebilirlik” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Hareketi Azalt” seçeneğini aktif ediyoruz. Böylelikle maksimum yenileme hızını düşürmüş olduk. Bu sayede pilden tasarruf edebiliriz. Tek eksi tarafı ise saati kullanırken animasyonlar eskisi kadar akıcı olmayacaktır.

 • Otomatik Uygulama Yükleme

Yeni uygulama demek, daha fazla ekran süresi ve yeni bildirimler demek, tabii ki bu durum daha çok güç tüketimi anlamına geliyor. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların Apple Watch uygulamaları da varsa bu uygulamaları otomatik olarak saatinize indirme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Genel” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Otomatik Uygulama Yükleme” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz. Böylelikle telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar, otomatik olarak akıllı saatinize inmemiş olacak.

 • Bildirimler

Telefonunuza gelen bazı bildirimleri saatinizde kapatarak ekran süresini düşürebilir, böylelikle pilden tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Bildirimler” menüsüne giriyoruz, aşağı doğru iniyoruz, burada bulunan “Şunlar İçin iPhone Uyarılarını Yansıt” seçeneği altında bulunan uygulamalardan sadece bildirimlerini görmek istediklerimizi aktif ediyoruz. Size önerim ise sadece gerçekten görmek istediğiniz bildirimleri aktif etmeniz yönünde olacaktır.

 • Otomatik Oynatma

YouTube’dan ve Netflix’ten bir şeyler izlerken veya Spotify’dan müzik dinlerken ekrana otomatik olarak kontrol ekranı geliyor, bu ekranı kapatarak pilden tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Genel” menüsüne giriyoruz, buradaki “Otomatik Başlat” menüsünde bulunan “Ses Uygulamalarını Otomatik Başlat” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz. Böylelikle oynatma ekranı devre dışı kalacak ve ekran süremiz düştüğü için pilden tasarruf etmiş olacağız.

 • Uygulama Yenileme

Telefonumuzda ve saatimizde çeşitli uygulamalar yüklü ve bu uygulamalar arka planda sürekli olarak kendini yenilediği için ciddi bir pil tüketimi söz konusu. Bu uygulamalardan sadece ihtiyacınız olanların arka planda yenilenmesine izin vererek pilden tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Genel” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Arka Planda Uygulama Yenile” seçeneği altında bulunan uygulamalardan ihtiyacımız olmayanları devre dışı bırakıyoruz. Bu işlem biraz zaman alabilir ama pilden tasarruf etmiş olacağız.

 • Ekran Parlaklığı

Kendinize yeterli bir parlaklık seçmeli ve onu kullanmalısınız, fazlası pil tüketiminizi artıracaktır. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Ekran ve Parlaklık” menüsüne giriyoruz, buradaki “Parlaklık” seçeneği aracılığı ile ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

 • Kol Kaldırıldığında Ekranı Uyandırma

Bu özellik açık olduğunda, kolunuzu her kaldırdığınızda akıllı saatinizin ekranı otomatik olarak açılacaktır, bu durum pil tüketiminizi olumsuz etkileyeceği için bu özelliği kapatıyoruz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Ekran ve Parlaklık” menüsüne giriyoruz, buradaki “Uyandır” seçeneği altında bulunan “Kol Kaldırıldığında Uyandır” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.

 • Siyah Beyaz Ekran

Hayat her zaman renkli değil, saatimizin ekranı da sürekli renkli kalmak zorunda değil. 🙂 Pil tasarrufu için yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise ekranı siyah beyaz kullanmak olabilir. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Erişilebilirlik” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Gri Tonlu” seçeneğini aktif ediyoruz. Böylelikle saatimizin ekranı siyah beyaz bir görünüme sahip oluyor. Bu sayede pilden tasarruf edebiliriz. Uzun süreli pile ihtiyacınız olduğu durumlarda başvurabileceğiniz bir yöntem.

 • Hey Siri

Biliyorsunuz hem telefonumuz, hem de saatimiz bizi sürekli olarak dinliyor. Apple’ın akıllı asistanı olan Siri de bizden komut bekliyor, bu özelliği kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonumuzdan “Watch” uygulamasına, ardından “Siri” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Hey Siri’yi Dinle” seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.

 • Saat Kapalıyken Saati Görme

Akıllı saatinizin pili bittiğinde ve kapandığında saati görmek isterseniz saatinizin yanında bulunan Digital Crown’a basılı tutarak saati görebilirsiniz.