Focal Bathys Kablosuz Kulak Üstü Hi-Fi Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Focal Bathys, Hi-Fi ses kalitesine sahip, kablosuz, bluetooth, kulak üstü bir kulaklık. Peki Focal Bathys alınır mı? Focal Bathys’in ses performansı nasıl? Focal Bathys’in özellikleri neler? Detaylar incelemede.


Ürün ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.

Focal Bathys’i satın almak için buraya tıklayın.


Focal markası, 1979’da Fransa’da kurulan ve Hi-Fi ses sektöründe 40 yıldan fazla deneyime sahip olan bir marka. Ayrıca Focal markası, Hi-Fi teknolojisine sahip referans kulaklıklar, otomobil hoparlörleri, ev sinema sistemleri ve kulaklıklar üreten bir marka.

Focal Bathys Tasarım

Dikkat çekici bir tasarımı var. Daha önce gördüğümüz kulaklıkların dışında bir tasarıma sahip. Dışarıda kullandığınızda herkesin dikkatini çekiyor. Kendi karakteri olan ve dışarıdaki hiçbir kulaklığa benzemeyen bir tasarımı olduğunu söylemek mümkün. Kulaklık büyük olmasına rağmen sadece 350 gram. Bunun sebebi ise kulaklıkta kullanılan magnezyum ve alüminyum malzeme ağırlıklı bir gövdeye sahip olması, tabii ki bunların yanında plastik malzeme de kullanılmış. Kulaklığın delikli mazgal kısımları ve üst bölgeleri magnezyum malzeme kullanılarak üretilmişken, yükseklik ayarlama mekanizması ve iskeleti, alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş. Kulak pedleri, yastıklar ve kafa bandının dış yüzeyi gerçek kuzu derisinden üretilmiş. Aynı zamanda pedler, yumuşak ve kafa yapısına uygun tasarlanmış. Ayrıca pedlerin sökülebilir bir yapısı mevcut. Kafa bandının iç yüzeyi ise mikrofiber kumaştan üretilmiş. Özetle, gövde kalitesi üst segment bir kulaklığa yakışır derecede. Premium hissiyatı çok net bir şekilde hissediliyor. İncelediğim en iyi üretim kalitesine sahip ürün desem yanlış olmaz.

Kulaklığın üzerinde ışıklı bir logo bulunuyor. Bu aydınlatmayı güçlü, düşük veya kapalı olacak şekilde ayarlayabilmeniz mümkün. Kulaklık fiziksel tuşlar üzerinden kontrol ediliyor ve tuşların çoğu sağ tarafa konumlandırılmış. Kullanımı ise gayet kolay. Tuşlara baktığımızda, ses yükseltme, ses azaltma ve ortada durdur başlat tuşunu görüyoruz. Ayrıca Bluetooth eşleştirme tuşu, açma kapama tuşu, DAC modu için bir slider ve akıllı asistanları aktif hale getiren bir tuş var. Bunların yanında Type-C giriş ve 3.5 mm kulaklık girişi mevcut. Kulaklığın sol tarafında ise ANC – Şeffaflık modu arasında geçiş yapılan tuş bulunuyor.

Focal Bathys Teknik Özellikler

Focal Bathys, Bluetooth 5.1 (15 metre Bluetooth menzili) teknolojisini, Google Fast Pair, Google Assistant, Amazon Alexa ve çoklu bağlantıyı destekliyor. Bunların yanında SBC, AAC, aptX ve aptX Adaptive kodeklerini destekliyor. Ayrıca Focal Bathys’in içerisinde USB-DAC mevcut, bu özellik başka hiçbir Bluetooth kulaklıkta bulunmuyor. Bu özellik sayesinde bilgisayarınıza veya telefonunuza kulaklığı kablolu bir şekilde bağlandığınızda 24 Bit 192 kHz’e kadar dijital çözünürlüğe ulaşabiliyorsunuz. Focal Bathys’in üzerinde 8 adet mikrofon bulunuyor, ayrıca kulaklığın “Focal Naim” adında bir mobil uygulaması da mevcut.

Focal Bathys Ses Performansı

Genellikle Hi-Fi bir kulaklık aldığınız zaman, yanına bir amfi veya DAC almanız gerekiyor, ancak Focal Bathys bize tam bir paket sunuyor. Focal Bathys’in içerisinde hem amfi, hem de DAC bulunuyor. USB-C’den USB-C’ye, eğer iPhone kullanıyorsanız da ekstra lightning adaptörü ile kulaklığın vadettiği 24 Bit 192 kHz ses kalitesine rahatça ulaşabilirsiniz. USB-C’den USB-C’ye kablo ile kulaklığı DAC moduna alarak, kayıpsız, yüksek çözünürlüklü müzik dinleme keyfine erişebilirsiniz. Focal Bathys’de, 40 mm M-shaped dome alüminyum ve magnezyum malzemeden üretilmiş bir ses sürücüsü bulunuyor.

Ses karakteri tabii ki tahmin ettiğiniz gibi Focal’in ses karakterini taşıyor. Her markanın kendine göre bir ses karakteri oluyor ve herkes her markanın tonal karakterini beğenmek zorunda değil. Focal de kendisine ait bu karakteri, bu kulaklıkta bizlere yansıtmış. Uygulama üzerinden 5 bantlı EQ ayarlarını yapabiliyorsunuz, böylelikle müzik keyfinize göre sesi biraz daha yönlendirebiliyorsunuz. Bu ayar, çok detaylı, temiz ve şıkır şıkır bir ses deneyimini bizlere yansıtıyor. Enstrüman dağılımı ve sahne derinliği muazzam. Vokal ağırlıklı şarkılar dinlemek enfes bir müzik deneyimi yaşatıyor. Ayrıca Bass performansı da gayet yeterli ve bu bass’ı bizlere sağlarken aynı zamanda vokalleri ve enstrümanları dengeli bir şekilde sunmayı başarıyor.

ANC bölümüne geldiğimizde, bu tarz bir kulaklıkta ANC’ye gerek var mıydı inanın bilmiyorum. Çünkü bu bir Hi-Fi kulaklık ve esas olayı üst seviye bir müzik deneyimi yaşatmak. Ancak ANC işin içine girince işler değişir, ses karakterini değiştirebilir, risklidir. Bu kulaklıkta da bence ANC olmaması gerekiyordu. Eğer önceliğiniz ANC ise zaten bu kulaklık doğru bir tercih değil. ANC’si çok iyi olan kulaklıklar hali hazırda piyasada mevcut. Bu kulaklıkta ANC’yi açsanız da, açmasanız da pek bir fark hissetmiyorsunuz, sizi dışarıdan koparmıyor. Soft, silent ve şeffaflık olmak üzere 3 farklı ANC modu bulunuyor. Silent mod’da sabit uğultuları biraz azaltıyor ancak beklentiniz çok yüksek olmasın.

Focal Bathys Pil Performansı

Bluetooth ile kullanıldığında gürültü engelleme özelliği açıkken 30 saat, 3.5 mm jack ile kullanıldığında 35 saat, USB DAC ile kullanıldığında ise 42 saat kullanım ömrü sunuyor. Ayrıca 15 dakika şarj ile 5 saat dinleme imkanı mevcut.

Focal Bathys Kutu İçeriği

Kulaklık, taşıma kılıfı, Type-C şarj kablosu ve 3.5 mm ses kablosu kutu içeriği olarak bizleri karşılıyor.