Bakış Açınızı Değiştirin

Bakış Açınızı Değiştirin.

Artık çektiğiniz fotoğraflar size sıradan geliyor ve farklı şeyler mi çekmek istiyorsunuz. Fotoğrafınızın seyir keyifini ve kalitesini arttırabilmek adına sizlere bu yazımda perspektiften bahsedeceğim. Perspektif yanı bakış açısınızı geliştirmek için bol bol fotoğraf izlemeli ve bol bol pratik yapmalısınız. Belli bir aşamadan sonra yanlış çektiğiniz fotoğrafları photoshop yardımıyla istediğiniz açıda kroplayıp vurgulamak istediğiniz alanı ön plana çıkarabilirsiniz.

Doğrusal Perspektif:

Bakış Açınızı Değiştirin

Fotoğrafınızın içinde bulunan parallel çizgiler fotoğrafınızın her bölgesinin izlenmesini sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse, tren rayları, elektrik kabloları aklıma ilk gelenler. Komposizyonumuzu bu tarz çizgileri ortalayarak güzel bir simetri yakalayabiliz. Bu tarz çizgilerin birleştiği yerlerde de eğer komposizyonu tamamlayan bir obje varsa fotoğrafımız komposizyon açısında kusursuz olacaktır. Yukardaki örnekten yola çıkarak, tren raylarının en ucunda gözükmüş bir tren diyebilirim.

Dikey Perspektif:

Bakış Açınızı Değiştirin

Aynı yatay perspektifte olduğu gibi dikey perpektifte, fotoğrafınızın her bölgesinin izlenmesini sağlayacaktır. Dikey perspektife örnek olarak dağları, yüksek binaları örnek verebiliriz.

Katmasal Perspektif:

Bakış Açınızı Değiştirin

Açıcası benim en çok beğendiğim çekimlerden biri olan bu katmasal perspetifi sağlayabilmek için, genellikle yüksek bir alanda ve temiz bir hava da çekim yapmanızı öneririm. Örnek vermek gerekirse, Arka arkaya çektiğiniz çektiğiniz sıra dağları düşünelim, biz parallel olarak çekim yapıyoruz, ve dağlar arka arkaya gözüküyor ve dağlar arasında mesafe mevcut. Her dağ arasında katmanımız bir ton daha açılıyor böylelikle fotoğrafa derinlik katmış oluyoruz.

Kendi Perspektifinizi Yaratın

Bakış Açınızı Değiştirin

Bakış açınız lensinizle doğru orantılıdır. Ultra geniş açıyla çektiğiniz fotoğraflarda çektiğiniz manzaradaki uzaklık hissiyatıyla super zoom bir lensle çektiğiniz fotoğrafın uzaklık hissiyatı birbirinden tamamen farklı olacaktır. Çekmek istediğiniz fotoğrafı nasıl göstermek istiyorsanız ona uygun bir lens kullanmanız gerekmektedir.

Bakış Açınızı Değiştirin

perspektif

Klasiklemiş kadrajlardan kaçının, sağa sola, yere yatın, duvara çıkıp onun üstünden çekin. Herkesin aklına gelmeyen ve çekilmeyeni çekmeye çalışın. Böylelikle farklı olabilirsiniz.

Gözünüzü geliştirmek için bol bol fotoğraf izlemenizi, yeni bir yere gitmeden önce mutlaka gideceğinizlerde daha önce çekilmiş değişik kadrajları incelemenizi öneririm. Bunun için sizlere önereceğim 2 adet web sitesi var;

Bu iki web sitesinde de gerçekten çok kaliteli fotoğraflar görebilirsiniz ve bakış açınızı geliştirebilirsiniz.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu