Macbook Pro’ya Nasıl Format Atılır?

Macbook Pro'ya Nasıl Format Atılır

Macbook Pro’ya Nasıl Format Atılır?

Bu yazımda sizlere Macbook Pro Retina serisine nasıl format atacağımızı ve sıfırdan bir Macbook Pro kuracağınızı anlatacağım.

Açıkcası bu konuda Türkçe güzel bir kaynak bulamadım o yüzden yine yalın bir dille size bunu anlatmaya çalışacağım.

 

cmd-r

1)Öncelikle bilgisayarımızı kapatıyoruz. Açarken CMD + R tuşlarına basılı tutuyoruz.

Macbook Pro'ya Nasıl Format Atılır

2) Karşımıza bu ekran çıkıyor, bu ekranda Re-Install OS X değil, Disk Utility’ye tıklıyoruz.  Ben format atmak isterken , direk Re-install OS X dedim ve sadece yazılımı yeniden kurdu. Reinstall işleminin yaklaşık 3-4 saat olduğunu düşünürsek bu hata beni bi 3-4 saat geriye attı diyeblirim.

Macbook Pro'ya Nasıl Format Atılır

3) Sonrasında ise, sol taraftan HDD mizi seçiyoruz, sağ taraftaki bölümde, yukardan ERASE kısmını seçiyoruz ve gelen menüden sağ altta bulunan Erase’i tıklıyoruz. Böylelikle HDD’mizi tamamen boşaltıyoruz. Bu işlem ortalama 10 saniye sürüyor 🙂

Macbook Pro'ya Nasıl Format Atılır?

4) HDD’mizi temizledikten sonra ise, iş geliyor OS X versiyonumuzu yüklemeye. Formatı attıktan sonra yukarıdaki ekran otomatik olarak karşımıza çıkıyor ve buradan Re- Install OS X diyoruz. Bu işlem yukarda da bahsettiğim üzere yaklaşık 3-4 saat sürebiliyor.( internet hızınıza bağlı olarak) Sonrasında da bi yarım saat 45dakika OS X kurulumu sürüyor.

Tüm bunlardan sonra sıfır bir Macbook Pro’nuz oluyor.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gundogdu  Eylül 2014