iPhone 15 Nasıl Olacak?

iPhone 15 nasıl olacak? iPhone 15 Pro Ultra geliyor mu? iPhone 15 ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyorum.


Konu ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


iPhone 15 Nasıl Olacak?

iPhone 15 modelinin tanıtılmasına daha yaklaşık 6 ay var, ancak bazı dedikodular yayılmaya başladı bile ve neredeyse çoğu şey ortaya çıktı. Apple, yine 4 adet model ile karşımıza çıkacak, bu modeller iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max veya iPhone 15 Pro Ultra olacak gibi görünüyor.

iPhone 14 çıktığı zaman, iPhone 13 ile arasında tasarım açısından fark yok denecek kadar azdı, hatta yan tuşların yerleri çok az değişmemiş olsa aynı kılıfları bile kullanabilirdik. iPhone 15 ile ilgili beklenti artık tasarım kısmında bir değişiklik olması yönünde ancak burada yine bir tasarım değişikliği olmayacak gibi duruyor. Sızan bilgilere göre iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile aynı boyuta ve aynı tasarıma sahip olacak. Muhtemelen bazı renk farklılıkları olacaktır. Ayrıca kenarlarının alüminyum, arka ve ön bölümünün ise cam olması bekleniyor.

iPhone 15 ile birlikte en önemli konu, artık Lightning girişin değişmesi olacak gibi görünüyor. Apple artık değişen regülasyonlardan dolayı 11 yıldan beri inatla bırakmadığı Lightning girişini artık USB-C ile değiştirmek zorunda kalacak. Bu gönüllü bir değişim değil, Avrupa birliğinin getirdiği zorunluluktan kaynaklı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bir önceki nesil MacBook Pro modelleri ile birlikte USB-C girişi yıllar önce kullanıma sunan Apple, ısrarla bu değişikliği iPhone için gerçekleştirmiyordu. Artık neredeyse sektör standartı olan Type-C kablo ile her cihazımızı şarj edebileceğiz ve sonunda Lightning kablo taşımak durumunda kalmayacağız. Belki de Apple bu girişi tamamen kaldırır ve sadece MagSafe ile şarj edebilir hale geliriz. Ayrıca Apple, iPhone’un USB-C bağlantı noktasına bazı sınırlamalar getirerek Apple tarafından onaylanmayan aksesuarlarla çalışmasını engelleyebilir. Söylentilere göre Apple, USB-C çipine bir entegre devre arabirimi ekleyerek müşterileri orijinal iPhone aksesuarları satın almaya teşvik edebilir.

Bir diğer dedikodu ise iPhone 15 ailesinin hepsinde Dynamic Island (Dinamik Ada) olacağı yönünde. Bu sefer sadece Pro modellerde olmayacağı söyleniyor ancak ben bunun böyle olacağını düşünmüyorum. Apple, bunu bir model belirleyici olarak kullanmaya devam edecektir. Renk olarak ise parlak renkler olacak gibi duruyor, bunlardan biri mavi diğeri ise magenta. Ayrıca iPhone 14 Pro modelinde kullanılan A16 Bionic çip, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinin kalbinde yer alacak gibi görünüyor. Ekran kısmında ise artık OLED ekran gelmesi bekleniyor. Yurtdışı fiyatlarına ise zam beklenmiyor, iPhone 15 modelinin 800 dolar, iPhone 15 Plus modelinin ise 900 dolar olması bekleniyor. Ancak Türkiye fiyatlarında her an bir kur dalgalanması veya yeni bir vergi düzenlemesi söz konusu olabilir.

Şimdi ise iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max modellerine bakalım. Sızan bilgilere göre iPhone 14 Pro’dan 0.4 mm daha kalın olacağı ancak cihazın boyutunun hem en’den, hem de boy’dan küçüleceği söylentiler arasında. Ayrıca tasarımda beklenen en büyük değişim ise köşelerin yumuşak bir kavise sahip olması. Bildiğiniz gibi iPhone 13 ve iPhone 14 modellerinde keskin köşeler vardı. Buradaki yumuşak kavis, iPhone X veya iPhone 11 modellerindeki gibi fazla olmayacak. Aslında yeni MacBook modellerinin tasarım diline benzeyen bir yapısı olacak ve buna ek olarak malzeme yapısında bir değişim olması da bekleniyor. iPhone 14 Pro modelinde paslanmaz çelik olan malzeme iPhone 15 Pro modelinde, Apple Watch Ultra modelinde olduğu gibi titanyum olacağı paylaşılan bilgiler arasında. Bu değişimler iPhone 15 Pro ailesinin biraz daha pahalı olmasına sebep olabilir.

Cihazın ön tarafına geldiğimizde ise çerçevelerde bir incelme söz konusu olacak gibi görünüyor. Şu anda iPhone 14 Pro modelinde çerçeve boyutu 2.17 mm ancak iPhone 15 Pro modelinde beklenti 1.55 mm olması yönünde. Eğer beklendiği gibi olursa, akıllı telefon dünyasındaki en ince çerçeveye sahip olmuş olacak. Şu anda rekor 1.81 mm çerçeve ile Xiaomi 13 modelinde. Ekran boyutlarına baktığımızda ise iPhone 15 Pro modelinin 6.1 inç, iPhone 15 Pro Max modelinin ise 6.7 inç olması bekleniyor.

Bir diğer fark ise tuşlarda olacak. Artık fiziksel tuşlar gidecek ve taptic motora dönecek, bu tuşlara katı hal (Solid-state) tuş deniyor. Bu tuşlar tıklama hissiyatını simüle edecek. Ses açma ve kapama tarafında ise iki ayrı tuş yerine bir tane uzun tuş kullanılacak. Bu tuş ya tıklama hissiyatını yapacak ya da aynı AirPods modellerinde olduğu gibi yukarı aşağı kaydırarak kullanılabilecek. Hatta belki de farklı özellikler atanabilecek. Sessize alma tuşu için ise Apple Watch Ultra modelindeki gibi bir action yani aksiyon tuşu geleceği söylentiler arasında. Ayrıca birçok farklı özelliğin bu tuşa atanabileceği ve bu tuş diziliminin suya ve toza karşı olan dayanıklılığının da artırılacağı söyleniyor. Tam bu noktada akıllara gelen ise fiziksel tuşlarımız yok, pilimiz tamamen bitti, peki bu cihaz nasıl açılacak sorusu oluyor. Apple’ın aşırı düşük güç modu ile pil tamamen bitse bile telefonu uyandıracak gücün cihazda mevcut olmasını sağlayacağı söyleniyor.

Apple’ın rakipleri ile kıyaslandığı zaman geride kaldığı bir nokta ise kesinlikle kameradaki zoom oranı. Artık tüm rakipleri çılgın zoom seviyelerine ulaştı ancak Apple tarafında ciddi bir gelişme yok. iPhone 15 Pro Max modeli ile birlikte 6x zoom yapabilen bir periscope lens gelmesi bekleniyor ve bu durumdan dolayı kamera çıkıntısı biraz daha artacak gibi görünüyor. Son olarak ise işlemci olarak A17 Bionic çipinin gelmesi bekleniyor. iPhone 15 Pro ailesine özel renk seçeneğinin ise koyu kırmızı olacağı konuşuluyor.