Sony’den FX3 ve FX30 için Yeni Ürün Yazılımı Güncellemesi

Sony gerçekleştirdiği yeni ürün yazılımı ile kameraların 24 fps’de DCI 4K çekim yapabilmesine olanak sağlarken, anamorfik lens desteği ve odak soluma telafisi ile de Sinema Serisine birleşik çalışabilirlik ve ortak iş akışı getiriyor.

 

Sony, FX3 Full Frame dijital sinema kamerası ve FX30 Super 35 dijital sinema kamerası için sinematik hikâye anlatımı ve film yaratıcıları için bağlanabilirlik özelliklerini geliştiren yeni cihaz yazılımı güncellemesini gerçekleştirdi. FX3, piyasaya sürüldüğünden bu yana üst düzey uzun metrajlı filmlerden televizyon dizilerine ve dünyanın dört bir yanındaki bağımsız film yapımcılarına kadar herkes için popüler bir araç haline geldi.

Üst düzey film yapımcılığını geliştirmek için yepyeni güncellemeler sunan Sony, FX3 Sürüm 3.00 ve FX30 Sürüm 2.00, yeni XAVC S-I DCI 4K (17:9) formatıyla gerçek 24,00p (4096 x 2160)ii DCI 4K çekim yapabilme gibi çok talep edilen özellikleri içeriyor.

Emmy ödüllü görüntü yönetmeni Checco Varese ASC yeni ürün yazılımı için; “FX3, film yapım macerasında VENICE için harika bir yol arkadaşı. Renk sunumu ve doğruluğu büyük kardeşi VENICE’e denk. FX3’ü son birkaç şovumda kullandım ve kendimi her zaman heyecanlı ve hoş bir sürprizle karşılaşmış buluyorum. Başka neler yapabileceğini görmek için sabırsızlanıyorum” diyor.

Gerçek 24p’ye ek olarak, FX3 Sürüm 3.00 ve FX30 Sürüm 2.00 artık 1,3x ve 2,0x desqueeze seçenekleriyle anamorfik lens desteği sunuyor. FX3 Sürüm 3.00 artık odak soluma telafisi özelliğine sahip oluyor. Uyumlu lenslerle kullanıldığındaiii, odak soluma telafisi, odak noktası değiştikçe görüş açısındaki kaymaları en aza indiriyor ve Catalyst Prepare/Browse ve Catalyst Prepare Eklentisi kullanılarak post prodüksiyonda ek telafi kullanılabiliyor. Kameranın kullanım kolaylığını artırmak için tek bir düğmeye basarak Standart Film ve S&Q Motion modları arasında geçiş yapabilme gibi başka işlevler de yer alıyor. Özellikle FX3/FX30’un B veya C kamerası olarak kullanıldığı projelerde kolay iş akışı sağlamak için dosya adlandırması artık FX9, VENICE ve VENICE 2 gibi üst düzey CineAlta kameralarımız ile benzerlik gösteriyor.iv

Sony Avrupa Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur; “FX3 ve şimdi de FX30, piyasaya sürüldüğünden beri tek başına veya Cinema Line ve VENICE kamera serilerimizle birlikte kullanılan popüler kameralar haline geldi. Eklenen bu cihaz yazılımıyla Sony, her seviyeden film yapımcısına uygun bir dijital sinema kamerası yelpazesi oluşturmaktan memnuniyet duyuyor” açıklamalarında bulundu.

Creator’s Cloud

 

Yeni cihaz yazılımı güncellemesi, yeni film yapım özelliklerinin yanı sıra kolay akıllı telefon bağlantısı sunuyor ve Sony’nin yeni Creators’ Cloudv for Individuals ile entegre oluyor. Creators’ Cloud, çekimden dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturucularla iş birliğini sağlayan hizmetler ve optimize edilmiş uygulamalar sunuyor. Yeni başlatılan Creators’ Appvi, Creators’ Cloud hesabı olan herkesin fotoğraflarını ve videolarını kameradan telefonlarına aktarmasını ve ardından sorunsuz bir şekilde buluta yüklemesini sağlarken uzaktan kamera kontrolü de sunuyor.

Kameradan akıllı telefondaki Creators’ App’e görüntü aktarırken bağlantı stabilitesi de iyileştirildi. Akıllı telefonun kullanılmadığı zaman veya farklı bir uygulama başlatıldığında bile aktarımlar arka planda devam ediyorvii. Kamera pili ve medya durumu akıllı telefondan izlenebilir ve tarih ve kamera adları gerektiği gibi düzenlenebiliyor.

Ulaşılabilirlik

Yeni FX3 Sürüm 3.00 ve FX30 Sürüm 2.00 güncellemesi 12 Nisan’da kullanıma sunulacak. Film yapımcıları güncellemeyi bir PC veya Mac kullanarak doğrudan kameralarına kolaylıkla yükleyebilecekler.

En yeni fotoğraf makineleri ve diğer Sony ürünleriyle çekilen çeşitli özel hikayeler, videolar ve heyecan verici yeni içerikler için BAĞLANTIYI ziyaret edebilirsiniz. Sony’nin Avrupa fotoğrafçılık merkezi 22 dilde hizmet veriyor ve ürün haberleri, yarışmalar ve her ülkedeki Sony etkinliklerinin güncel bir listesini içeriyor.