iPhone 15 Pro Uzun Dönem Kullanım Testi

iPhone 15 Pro uzun dönem kullanım performansı nasıl? iPhone 15 Pro modelinin uzun dönem kullanım testindeki performansını ve 4 aylık uzun dönem kullanım deneyimimi anlatıyorum.


Konu ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


iPhone 15 Pro, Titanyum gövde, aksiyon tuşu, Type-C girişi, A17 Pro işlemci, Ray Tracing gibi yeniliklerle gelmişti. 4 aydır kullandığım iPhone 15 Pro’ya dair birçok konuyu deneyimleme fırsatım oldu. Daha önce de iPhone 14 Pro kullandığım için 14 Pro’dan 15 Pro modeline geçiş yaptım. Bu tecrübelerimden yola çıkarak iPhone 15 Pro satın almaya gerek var mı? iPhone 15 Pro’yu kimler almalı veya iPhone 15 Pro’yu kimler almamalı sorularına yanıt olması için yukarıdaki videoyu hazırladım.

iPhone 15 Pro’nun gövdesi artık titanyum malzemeden üretiliyor, önceki modellerde ise gövde paslanmaz çelikti. 15 Pro, iPhone 14 Pro’ya kıyasla kenarları biraz daha yumuşatılmış şekilde tasarlanmış ve eldeki hissiyatının güzel olduğunu söyleyebilirim. Normalde her sene tanıtılan iPhone modellerinde ağırlık seviyesi düzenli olarak yükseliyordu. iPhone 5 modeli 110 gram civarındayken, iPhone 14 Pro modeli 206 gram ağırlığındaydı ve iPhone 15 Pro ile birlikte bu ağırlık seviyesindeki artış son bulmuş oldu. iPhone 15 Pro Titanyum gövde ile geldi ve bu sayede iPhone 11 Pro’nun ağırlığına yakın bir ağırlıkta yani 187 gram ağırlığında bizlere sunulmuş oldu. iPhone 15 Pro’yu kılıf ile kullandığım için cihazın gövdesinde çizilme veya aşınma gibi bir durum olmadı. Aynısı ekran bölümü için de geçerli, sizin de iPhone 15 Pro aldıktan sonra ilk işiniz ekran koruyucu takmak olmalı.

Gelelim en büyük değişime yani Type-C girişe. Avrupa’nın baskısı sonucunda artık hem AirPods Pro’lar, hem de iPhone 15 serisi Type-C girişe geçti ve Type-C girişin gelmesi kullanımı çok rahatlattı. iPhone 15 modeli USB 2.0 hızına, iPhone 15 Pro modeli ise UBS 3.2 hızına sahip. Tabii dikkat edilmesi gereken küçük bir detay var, kutunun içinden çıkan kablo USB 2.0 hızını destekliyor yani 15 Pro’dan tam performans almak için hızlı bir USB-C kablo satın almanız gerekiyor. Ayrıca artık tek kablo ile her şeyi şarj edebiliyor olmamız çok iyi oldu. Kablo demişken iPhone 15 Pro ile kullanabileceğiniz 30’dan fazla aksesuar önerdiğim videoma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

iPhone 14 Pro kullanırken hız konusunda herhangi bir sorun yaşamadım, bu durum iPhone 15 Pro için de geçerli. Her ne kadar 15 Pro modeli A17 Pro işlemci ile geliyor olsa da 14 Pro’dan 15 Pro’ya geçmek için bir sebep göremedim. iPhone 15 Pro ile gelen Aksiyon Butonu bence çok saçma olmuş. Denemek için bazı özellikler atayıp kullandım fakat hoşuma gitmedi, bu yüzden daha önceki modelde olduğu gibi sessize alma tuşu olarak kullanıyorum.

iPhone 15 Pro’nun kamera bölümünde bir gelişme bulunmuyor, kameralar donanım olarak iPhone 14 Pro’nun aynısı ancak yazılımsal farklar mevcut. iPhone 15 Pro ile artık jpeg formatında da 48 mp fotoğraflar çekebiliyoruz. Video kısmında ise Log çekim özelliği geldi. Ayrıca Log video kayıtları çok fazla yer kapladığı için doğrudan SSD üzerine Log video kaydı alma imkanımız bulunuyor. Arka kameralar performans olarak gayet iyi ancak ön kamera için bu performans kesinlikle kabul edilemez, resmen selfie çekmek istemiyorum.

Pil bölümüne geldiğimizde ise maalesef pil performansı yine kötü. İşim gereği telefonu çok fazla kullandığım için gün içerisinde %80 oranında pil kullanıyorum ve bir günü çıkarması mümkün olmuyor. Pil sağlığım ise 4 aylık sürenin sonunda %100 seviyesinde. Pil sağlığı ile ilgili ipuçlarını paylaştığım videoma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

iPhone 15 Pro modelini kimler satın almalı? iPhone 15 Pro modeline kimler geçiş yapmalı? Eğer iPhone 14 Pro modelini kullanıyorsanız iPhone 15 Pro’ya geçmeye kesinlikle gerek yok çünkü Type-C girişi saymazsak çok ciddi bir gelişme bulunmuyor fakat iPhone 13 serisi veya daha önceki serilerden iPhone 15 Pro’ya tabii ki geçiş yapılabilir. Bir diğer konu ise enflasyondan kaynaklı olarak fiyat farkının açılmasından dolayı yeni modele geçiş yapanlar da olabiliyor, bu açıdan değerlendirdiğimizde de 15 Pro’ya geçiş yapmak mantıklı olabilir.