iPhone Pil Sağlığı Nasıl %100 Korunur?

iPhone cihazınızın pil ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler neler? iPhone cihazınızın pil ömrünü uzatma yöntemleri neler? iPhone cihazınızın pil ömrünü uzatma yöntemleri.


Konu ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


Bu rehberde iPhone cihazınızın pil sağlığını nasıl %100 seviyesinde tutabileceğinizden bahsediyorum. Öncelikle zaten hayatta kafayı taktığımız çok fazla konu var, bir de iPhone cihazınızın pil seviyesini %100’de tutmaya çalışmayın. Hayat kısa, telefonunuzun tüm özelliklerini seve seve sonuna kadar kullanın, istediğiniz zaman şarj edin, istediğiniz zaman şarjdan çıkarın ama ben yine de merak edenler için neler yapılırsa pil ömrü daha uzun süre gider bundan bahsetmek istiyorum.

 • iPhone Pil Sağlığı Nasıl %100 Korunur?

Apple Lityum iyon pilleri önce hızlı şarj ile kapasitesinin %80’ine kadar doldurur, ardından ise yavaş şarja geçer. İlk %80’lik kapasiteye ulaşmak için gereken süre, ayarlarınıza ve şarj ettiğiniz aygıta göre değişir. Önerilen pil sıcaklığı aşıldığında şarj kapasitesi, yazılım tarafından %80 ile sınırlandırılır. Bu iki aşamadan oluşan şarj süreci, size sadece hız kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda pilinizin kullanım süresini de uzatır.

 • Apple Şarj Döngüsü Nedir?

Bir şarj döngüsü, pil kapasitesinin %100’ünü tükettiğinizde tamamlanmış olur. Gün içerisinde pil kapasitesinin %75’ini kullanabilir ve gece pili yeniden tam şarj edebilirsiniz. Sonraki gün %25’lik kısmı kullandığınızda, toplamda pilin %100’ünü deşarj etmiş olursunuz ve söz konusu iki gün, tek bir şarj döngüsü sayılır. Bir döngünün tamamlanması birkaç gün sürebilir. Belirli miktarda şarj edildikten sonra her tür pilin kapasitesinde düşüş görülür.

 • Pil Döngüsü Nasıl Öğrenilir?

iPhone cihazımızdan önce Ayarlar‘a ardından “Gizlilik ve Güvenlik” menüsüne giriyoruz, burada bulunan “Analizler ve İyileştirmeler” menüsüne giriyoruz. Eğer burada bulunan “iPhone ve Watch Analizini Paylaş seçeneği kapalıysa bunu aktif etmeniz gerekiyor. Bu özelliği aktif ettikten 1-2 gün sonra burada analiz verilerini görüntüleyebileceksiniz. Daha sonra “Analiz Verileriseçeneğine dokunuyoruz, burada bulunan analizler arasından en güncel tarihli olanını seçmenizi öneririm. Tam bu bölümde bir tane kestirmeyi telefonunuza yüklemeniz gerekiyor, kestirme linki için buraya tıklayın. Kestirmeyi telefonunuza yükledikten sonra ekranın sağ üst tarafında bulunan “Paylaş” ikonuna dokunuyoruz ve açılan menüde “Battery Cycle” seçeneğine dokunarak pil döngümüzü görüntüleyebiliyoruz. Aynı zamanda şunu hatırlatmakta fayda var, her 60 şarj döngüsünde, pil sağlığı %1 oranında azalır.

 • Pil Sağlığı İçin Önerilerim
 1. En önemli konulardan biri telefonunuzun pilinin %20’nin altına inmesine izin vermeyin.
 2. Orijinal şarj adaptörleri veya Apple sertifikalı adaptörler kullanın.
 3. İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini aktif edin. Bunun için telefonumuzdan Ayarlar’a ardından ise “Pil” menüsüne giriş yapıyoruz. Burada bulunan “Pil Sağlığı ve Şarj Etme seçeneğine dokunuyoruz ve “İyileştirilmiş Pil Şarjı” özelliğini aktif ediyoruz.
 4. Otomatik Parlaklık özelliğini aktif edin. Bunun için telefonumuzdan Ayarlar’a ardından ise “Erişebilirlik” menüsüne giriş yapıyoruz. Burada bulunan “Ekran ve Metin Puntosu seçeneğine dokunuyoruz ve menüyü aşağı kaydırıyoruz, burada bulunan “Otomatik Parlaklık” seçeneğini aktif ediyoruz.
 5. Lityum iyon pillerin en büyük düşmanı sıcak. O yüzden bu pilleri sıcaktan korumaya özen gösterin. Oturduğunuz yerde güneş gelmemesine dikkat edin, telefon şarjdayken telefonu kullanmayın.
 6. Telefonunuzun güncellemelerini aksatmayın, cihazınızı güncel tutun.
 7. Bildirimler bir diğer önemli konu. Gereksiz bildirimleri kapatın, böylelikle telefonunuzda bulunan uygulamalar arka planda çalışmaz ve gereksiz yere şarj tüketmez.
 8. Düşük güç modunu kullanabilirsiniz.