Canon EF 135mm f/2.0 L USM Lens İncelemesi

Canon EF 135mm f/2.0 L USM Lens İncelemesi

Çok keskin ve çok hızlı aynı zamanda mükemmel malzeme kalitesiyle karşınızda Canon EF 135mm f/2.0 L USM. Bu lens diğer L lenslere oranla az da olsa daha ucuz bir lenstir. Eğer çekim yapmak istediğiniz açının 135mm olduğuna eminseniz, Canon EF 135mm f/2.0 L USM sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Bu lenste kullanılan optikler sayesinde en üst kalitede fotoğraf kalitesini arttırıyor.

Keskinlik denildiğinde akıllara gelmesi gereken lenslerden biri Canon EF 135mm’dir. Genelde lensler en açık diyaframlarında keskin sonuç vermezler fakat bu konu 135mm için geçerli değildir, f/2.0’ da bile harika sonuçlar veriyor, fakat bu lensin performansını f/2.8 de anlıyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafların ortasından kenarına her yeri keskin olacaktır.

Full Frame bir gövde de kullanıldığında diyafram f/2’ de çekim yaparsak kenar kararmaları oluşacaktır. Renk ve kontrastlar bir lensin verebileceği en iyi kalitelerden birine sahiptir. Bu lenste bükülme problemi kesinlikle yoktur.

f/2.0 diyafram bu odak uzaklığı için gerçekten çok hızlı bir değerdir. Bu lens Canon’un ürettiği en uzun odak uzaklığına ve f/2.0 gibi açık bir diyaframa sahip olan ikinci lensidir. İşte bu yüzden Canon EF 135mm f/2.0 L USM Lens iç mekan spor fotoğrafçıları tarafından tercih edilmektedir.

F değerinin bu denli açılabilmesinin getirdiği en önemli yararlardan biride çektiğiniz obje ve ya modeli arka plandan tamamen ayırabilmesidir. Bildiğimiz gibi alan derinliği için ya açık diyafram ya da uzun odak mesafesi gerekmektedir. Bu lenste de ikisi de olduğu için neler yapabileceğinizi siz tahmin edin. 8 diyafram bıçağına sahip olan bu lens alan derinliği konusunda gerçekten rakip tanımıyor.

Canon EF 135mm f/2.0 L USM gerçekten çok çok hızlı odaklama yapıyor hatta düşük ışıkta bile odaklama performansı gerçekten çok başarılı. Odaklama konusuna girmişken bu lenste de USM ( Ultrasonic Motor) mevcuttur. Bu sayede inanılmaz sessiz, hızlı ve doğru odaklama yapabiliyoruz. Ayrıca lensimiz Full Time Manuel odaklama yapmaya da izin veriyor. Manuel odaklama yapmak bu lenste gerçekten çok kolay, odaklama halkası çok rahat dönüyor ve tam ele oturuyor. Odaklama yaparken 72mm’lık ön camımız dönmüyor böylelikle polarize filtreyle yapılan çekimlerde ışık sorunu yaşanmamış oluyor.

Bu lenste Canon Extender’lara uyumludur. Bildiğimiz gibi Canon’un iki adet Extender’ı bulunmaktadır. Bunlar EF 1.4x ve EF 2.0x. Eğer 135mm’yi 1.4x’le kullanmak isterseniz artık çok hızlı ve keskin yeni bir lensiniz olacaktır. Bu yeni lensinizin değerleri ise 189mm ve f2.8’dir. Her extender takılmış lens gibi bunda da çektiğimiz fotoğraflarda bir keskinlik kaybı olacağı aşıkadır. Keskinlik kaybının yanı sıra ayrıca CA (Chromatic Aberration) ve bükülmeler oluşacaktır. Eğer 200mm’ye ihtiyacınız varsa bu lense extender takmak yerine Canon EF 200mm öneriyorum. Eğer Extender olarak 2.0x tercih edecek olursanız, lensiniz 270mm ve f/4 olacaktır. Keskinlik azalması, CA ve bükülmeler bu extender’da da mevcuttur.

Bütün Canon L Lensleri gibi bu lensin dış malzeme kalitesi gerçekten harika. 750gram ağırlığında olan bu lens bu ağırlığı hak ediyor. Renk olarak siyah olması daha az dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Bildiğimiz üzere Canon’un 70-200 olsun 400 , 500 vs gibi lenslerinin beyaz olmasından dolayı insanlar bu lensleri bazen tercih etmek istemiyor, ya da aldıktan sonra üstlerine kamuflaj geçiriyorlar.

Canon EF 135mm f/2.0 L USM lens iç mekan spor müsabakaları, sahne, konser fotoğrafları ve portre fotoğrafları için gerçekten vazgeçilmez ve rakip tanımaz bir lenstir. 135mm’de f/2.0 gibi bir değerde çekim yapabilmesine imkan tanıması gerçekten bir ayrıcalıktır.